Szymon Stułkowski, urodzony 21 lutego 1961 w Rokietnicy, jest postacią o znacznym dorobku w Kościele rzymskokatolickim. Jako polski duchowny, posiada tytuł doktora teologii pastoralnej, co podkreśla jego głęboką wiedzę oraz zaangażowanie w sferze duchowej.
W latach 2016–2019 pełnił rolę rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie miał kluczowy wpływ na edukację przyszłych duchownych. Jego wspólne zainteresowania i inicjatywy miały istotny wpływ na rozwój seminarium.
Następnie, od 2019 do 2022 roku, sprawował obowiązki biskupa pomocniczego diecezji poznańskiej, a od roku 2022 został biskupem diecezjalnym w Płocku, co potwierdza wdzięczność wiernych za jego dotychczasowe działania w różnorakich rolach duchownych.
Życiorys
Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 roku w Rokietnicy. Wczesne lata edukacji spędził w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Poznaniu, gdzie w 1980 roku zdał egzamin dojrzałości. Następnie podjął studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz w Papieskim Wydziale Teologicznym, które zakończył w 1985 roku, uzyskując tytuł magistra teologii.
15 maja 1986 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, a ceremonia została przeprowadzona przez arcybiskupa metropolitę Jerzego Strobę. W latach 1994-2000 Szymon Stułkowski kontynuował edukację, uzyskując doktorat z teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2001 roku. Jego dysertacja nosiła tytuł „Erstkommunionvorbereitung; Vergleich von Erfahrungen aus Polen, Österreich und Deutschland” i dotyczyła inicjacji eucharystycznej dzieci.
W pierwszych latach po święceniach, w latach 1986-1988, pełnił posługę jako wikariusz w parafii św. Marcina w Konarzewie, a w latach 1988-1993 pracował w parafii Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Podczas studiów doktoranckich miał zaszczyt służyć w parafii św. Antoniego w Wiedniu oraz jako duszpasterz bezdomnych w domu sióstr Misjonarek Miłości Bliźniego.
Po powrocie do Polski, w latach 2000-2001, objął funkcję duszpasterza akademickiego w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu. Zaangażował się również w działalność archidiecezji poznańskiej, będąc częścią komisji liturgicznej, rady duszpasterskiej, a także pełniąc różne funkcje, takie jak diecezjalny duszpasterz rodzin, wizytator duszpasterski oraz dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Stowarzyszenie Teologów Pastoralnych oraz Stowarzyszenie Pastoralistów Europy Środkowowschodniej również zyskało jego aktywny wkład. W latach 2006-2016 był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kształtując istotne aspekty duszpasterstwa w kraju. Z tej funkcji współpracował przy organizacji Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich.
Od 2001 do 2013 roku Szymon Stułkowski pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tym stanowisku prowadził wykłady z teologii pastoralnej oraz teologii laikatu. W 2006 roku objął opiekę nad Akademickim Kołem Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej. Od 2001 do 2004 roku był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Katecheta”. W latach 2016-2019 sprawował funkcję rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu
24 maja 2019 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej ze stolicą tytularną Tabalta. Ceremonia święceń biskupich miała miejsce 9 czerwca 2019 roku w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, gdzie głównym konsekratorem był Stanisław Gądecki, a współkonsekratorami byli biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek oraz Damian Bryl. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Vos autem dixi amicos” (Nazwałem was przyjaciółmi) zaczerpnięte z Ewangelii według świętego Jana (J 15,15).
W latach 2019-2022 Szymon Stułkowski pełnił funkcję wikariusza generalnego w archidiecezji poznańskiej, będąc przewodniczącym wydziału duszpasterstw oraz kierując referatami związanymi z duszpasterstwem akademickim, katechetycznym i misyjnym. Zasiadał również w radzie kapłańskiej oraz radzie formacji kapłańskiej.
22 października 2022 roku papież Franciszek przeniósł go na urząd biskupa diecezjalnego diecezji płockiej. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 31 października 2022 roku, a ingres do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku odbył się 26 listopada 2022 roku.
W 2019 roku dołączył do Komisji ds. Misji w Konferencji Episkopatu Polski, a w 2021 roku został członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz Komisji Duszpasterstwa. W 2021 roku był współkonsekratorem podczas sakry biskupa pomocniczego poznańskiego Jana Glapiaka.
Oceń: Szymon Stułkowski